Chytré připojení otopných těles

Funkčnost vs. estetika. Chtělo by se dodat ještě praktičnost. To je dilema, které asi řešila většina profesionálů nejen v oboru TZB.

Začněme ale od začátku. Nedávno jsme na stavbě řešili úkol, jak skloubit použití stávajících článkových radiátorů, a přitom splnit požadavky investora na estetickou instalaci. V tomto případě vadily přívodní potrubí – jak řekl investor: „Byla by to samá trubka“.

Samozřejmě se nabízí hned několik řešení. Počínaje jednotrubkovým systémem, instalací potrubí pod omítku atd. Po konzultaci jsme zvolili variantu jednobodových připojovacích armatur, kdy těleso bude připojeno pouze u podlahy jedinou armaturou s možností připojení z podlahy, nebo ze stěny, kde se ale stěna naruší pouze u podlahy. Tím jsme splnili požadavek na skrytí potrubí při minimalizaci poškození omítek. Výsledek je, že článkové otopné těleso je připojeno obdobně jako deskové, typu ventil kompakt. Nutno dodat, že investor byl spokojen.

Do návrhu byly použity armatury R440N. Jedná se o dvoucestný termostatický ventil s regulačním šroubením. U těchto armatur je velmi důležité dodržet montážní návod a zejména správnou instalaci injektoru. Ten je zasunutý do otopného tělesa a zajišťuje bezchybnou cirkulaci vody v tělese.

R440N

               

Armaturu lze ovládat instalací termostatické i termoelektrické hlavy /v tomto případě dálkově/, v případě problémů s částečným zakrytím např. dlouhými závěsy, záclonami, či obložením i termostatickou hlavou s odděleným čidlem, nebo s odděleným ovládáním ventilu.

Uvedené řešení lze s výhodou použít např. v historických – památkově chráněných stavbách, kde je stejný požadavek na estetiku poměrně častý. Nabízí se tím technicky i esteticky „čisté“ řešení.

Funkčně obdobnou armaturou lze řešit i připojení otopných žebříků nejen při požadavku na mimosezónní přitápění elektrickou topnou vložkou. I zde pomůže termostatický ventil s regulačním šroubením pro jednobodové připojení, např. R356BI. Tímto řešením nám zůstane jedna „noha“ žebříku volná pro instalaci zmíněné topné vložky. Tento typ armatur navíc nabízí pro náročnější zákazníky i volbu provedení v leštěném chromu např. T357B, s možností osazení termostatické hlavy rovněž v provedení leštěný chrom – T470C. I u těchto armatur velmi záleží na správné montáži, zejména instalaci injektoru.  

R357B

 

Použití uvedených armatur je vhodným řešením, jak skloubit uvedené požadavky na funkčnost, estetiku a praktičnost. Řekli bychom: „Za málo peněz, hodně muziky“.

Jako třešnička na dortu se v instalacích využívá armatura pro středové připojení v úpravě leštěný chrom, tento ventil patří do místností, kde je kladen důraz na estetiku. Na obrázku můžete vidět připojovací armaturu T386T s ruční hlavou T450C - leštěný chrom.

T386T + T450C

 

 

 

Košík (0) Import objednávky Kontakty Change country
GIACOMINI CZECH, s.r.o.
Erbenova 15
466 02 Jablonec nad Nisou

All Rights Reserved
© 2014 GIACOMINI CZECH, s.r.o.

Telefon: (+420) 483 736 060 - 62
Fax: (+420) 483 736 070
E-mail: info@giacomini.cz
Web: www.giacomini.cz