Plastová a plastohliníková potrubí jsou pro topenářské rozvody vhodnější než měď nebo ocel

V rozvodech topné/chladící vody je vysoký tlak. Topenářské potrubí je také namáháno vysokými teplotami. Tyto rozvody navíc často vedou v místech, kde jsou těžko přístupné pro potřeby případné opravy.

Tak je to třeba u systémů podlahového vytápění. Případná oprava pak stojí spoustu času a nemalé peníze. Je lépe zvolit plastové rozvody a komplikacím se vyvarovat předem.

Překonané rozvody z mědi

Tradičním materiálem pro topenářské rozvody je měď. Měděný rozvod je odolný, samonosný a relativně spolehlivý. Měď má hladký povrch – proto neklade vodě odpor a je odolná vůči korozi.

Velkou nevýhodou rozvodů z mědi je pracná montáž, vyšší cena a vysoká četnost spojů. Právě spoje mohou být zdrojem problémů v budoucnosti.

Podobné vlastnosti jako rozvody měděné mají rozvody ocelové - nerezové. Ocel má proti mědi kratší životnost.

Plastové rozvody – sázka na jistotu

Kvůli trvanlivosti, snadné manipulaci, ohebnosti a nízké pořizovací ceně jsou mezi topenáři stále oblíbenější rozvody plastové.

Plastový rozvod je zdravotně nezávadný, nekoroduje a je odolný proti usazeninám. Provoz plastových rozvodů je nehlučný. Plasty používané pro topenářské trubky mají dlouhou životnost. Pevné spojování trubek zajišťují lisované tvarovky z mosazi.

Spojů je třeba daleko méně. Jednotlivé okruhy podlahového vytápění se většinou realizují z jediného kusu trubky.

Výhody plastu i kovu zároveň – vícevrstvá potrubí

V nabídce společnosti GIACOMINI CZECH, s.r.o. najdete také sendvičové kompozitní trubky z plastu a hliníku R999 PEX-Al-PEX. Trubku R999 tvoří vnitřní vrstva ze síťovaného PE-X. Ten trubce zajistí dlouhou životnost a odolnost vůči vysokým teplotám a tlakům. Stěny jsou hladké a nedochází tak k usazování vodního kamene.

Druhá vrstva je tvořena natupo svařovaným proužkem hliníku. Hliník tvoří anti difúzní vrstvu neboli ztv. kyslíkovou bariéru – zabraňuje pronikání kyslíku do trubky. Vnější ochrannou vrstvu opět tvoří síťovaný PE-X.

Plastohliníkové potrubí v sobě snoubí přednosti plastů i kovů. Trubky jsou tvarově stálé, mají minimální délkovou roztažnost a nízkou hmotnost.

Vícevrstvé trubky nejen pro podlahové vytápění

Při pokládce trubky během montáže systému podlahového vytápění je nutné trubku ohýbat. Plastohliníkové trubky umožňují velké zakřivení i bez zborcení stěn trubky.

Trubkami PEX-Al-PEX je také možné bez obav vést topnou vodu k radiátorům ve vysokoteplotních rozvodech.

Trubky ze síťovaného PEX-b

V nabídce společnosti GIACOMINI CZECH, s.r.o. jsou také trubky PEX-b R996T. Trubky jsou určeny pro rozvody vody topných nebo chladicích systémů. Jsou vyrobeny ze síťovaného polyetylénu silanovou metodou (PEX-b).

Díky speciálně vyvinuté směsi jsou trubky pružné, dobře se instalují, montáž do systémových desek podlahového vytápění je rychlá a jednoduchá. Trubky jsou na povrchu opatřeny vrstvou kyslíkové bariéry (EVOH), která zajišťuje ochranu proti pronikání vzdušného kyslíku do rozvodů.

Polybutylenové trubky – měkké a pružné i za nižších teplot

Kromě trubek PEX-b a PEX-Al-PEX najdete v naší nabídce také trubky polybutylenové – R986. Jejich největší předností je pružnost, kterou neztrácí ani za nižších teplot. Trubky jsou také lehké. Lépe se s nimi na stavbě manipuluje.

Košík (0) Import objednávky Kontakty Change country
GIACOMINI CZECH, s.r.o.
Erbenova 15
466 02 Jablonec nad Nisou

All Rights Reserved
© 2014 GIACOMINI CZECH, s.r.o.

Telefon: (+420) 483 736 060 - 62
Fax: (+420) 483 736 070
E-mail: info@giacomini.cz
Web: www.giacomini.cz